NEDĚLNÍ ČOČKOVÁ SEKANÁ

Přes týden většinou není dostatek času na vaření složitějších jídel, těm věnuji víkend. Od Lucky jsem znala čočkovou sladko-slanou sekanou, která byla výborná. Obávala jsem se však, že by ji rodina nepřijala s nadšením. Variace na masovou klasiku ale dopadla výborně, a nedělní oběd si vysloužil ovace! Pochopitelně všechny suroviny jsou jako vždy v bio kvalitě (včetně kaparů!) ;)

Čočková sekaná s kaparovou omáčkou, řepným salátem a přílohou z ovsa a canihui

1) Sekaná:

2 hrnky (250 ml) vařené zelené čočky

3/4  hrnku jemných ovesných vloček

2-3 lžíce kukuřičné krupice

1/3 hrnku oleje

2 stroužky česneku

1/2 lžičky rozmarýnu

ume ocet dle chuti

vývar z vaření čočky (s mořskou řasou Hijiki)

Čočku nasypte do mísy, přidejte ovesné vločky, koření, ume ocet, olej a důkladně promíchejte. Přidejte vývar z čočky, aby vám vznikla hustší kašovitá hmota. Zaprašte krupicí a znovu pečlivě promíchejte. Výsledná hmota má hustou, ale celistvou konzistenci – zvolte si, zda je potřeba přidat vývar nebo krupici.

Vymažte si olejem formu, vysypte ji krupicí, pečlivě do ní natlačte čočkovou směs, navrchu uhlaďte a zakápněte olejem.

Vložte do vyhřáté trouby na 200 stupňů a pečte asi 40 minut. Po upečení nechte chvilku vychladnout, vyklopte z formy a nakrájejte na plátky

2) Oves s canihuou:

1 hrnek bezpluchého ovsa

2 hrnky vody

1/4 hrnku canihui

Oves propláchněte a namočte na 24 hodin do vody. Vložte do hrnce, přidejte vodu, trochu soli a vařte do měkka. Asi 10 minut před koncem varu přidejte k ovsu canihuu, kterou jste spařili vroucí vodou. Nechte odpočívat pod pokličkou až do podávání.

3) Kaparová omáčka:

250 ml ovesné smetany

2 lžíce nakládaných kaparů

1 lžička rovná kukuřičného škrobu

Přiveďte smetanu k varu, přidejte kapary, chvilku povařte, pak přilijte škrob rozmíchaný v trošce vody a minutu vařte. Hotovo.

4) Salát z červené řepy

recept je již uveden na webu