SLOVNÍČEK

Adzuki

azuki

Malé fazolky adzuki mají vínovou barvu a v Japonsku, kde se z nich připravují i sladká jídla, jsou nazývány „královnou fazolí“. Mají jemnou slupku a chutnají příjemně sladce. Jsou vhodné do polévek, kaší, nákypů a salátů. Adzuki jsou lehce stravitelné a jsou pravou delikatesou.

Agar-agar

agar

Agar je potravinářská želatina, která se získává z mořských řas a používá se převážně do sladkých dezertů. Obsahuje vápník, jód, kyselinu listovou, sodík a hořčík. Agar má lehce projímavé účinky, pomáhá při vysokém krevním tlaku a návalech horka. 

Pro svou nulovou energetickou hodnotu je dobře využitelný pro lidi s nadváhou.

Bedýnky

bedynky-2

Systém odběru biozeleniny, nebo bioovoce, případně obojího. Jedná se o pravidelný odběr přímo z farmy za pevnou cenu a v domluveném množství. Sortiment bedýnek je jednotný pro všechny zúčastněné (výjimku tvoří 1-2 druhy neakceptovatelné

odběratelem) a mění se v průběhu roku tak, jak dozrávají jednotlivé druhy ovoce a zeleniny. V tom mohou jedni vidět zajímavost a kouzlo překvapení, druzí tím mohou být otráveni, ti postupně odpadají. Když je těch otrávených více než okouzlených, systém zaniká…

Více informací z naší nabídky nalezneznete zde.

Biomed

obrazek_002

Rozdíl mezi lacinými cukernými roztoky a kvalitním biomedem je především v chuti a obsahu léčivých látek. Biomed nejčastěji pochází z ekofarem či chráněných oblastí, stanoviště včelstev musí být v dostatečné vzdálenosti od průmyslu, dálnic a chemicky ošetřovaných polí. Při dokrmování včelstev je povolen buď vlastní med nebo cukerný sirup z ekologického zemědělství. A v neposlední řadě je zakázáno při léčení včelstev používat antibiotika a chemické prostředky, které jsou v konvenčním chovu povoleny.

Biomléko

VÝHODY BIO MLÉKA

Krávy nesmí konzumovat geneticky manipulované plodiny a živočišná krmiva (takzvané masokostní moučky). U žádné krávy z ekologického chovu nikdy nebyla prokázána nemoc šílených krav. Zakázáno je používání hormonů a preventivní podávání antibiotik. Je-li nutno zvíře léčit antibiotiky, pak doba, po kterou se její mléko nezpracovává na prodej, je prodloužena minimálně dvakrát oproti běžným chovům. Bio mléko má přirozeně vyšší obsah určitých živin než mléko z běžných chovů. O hodně vyšší je hladina omega 3 mastných kyselin (až o 71 %), které jsou nutné pro zdravé srdce a klouby a pevné kosti a zuby. Většina lidí trpí nedostatkem omega 3 mastných kyselin. Výzkumy opakovaně prokázaly, že bio mléko má vyšší hodnoty vitaminu E, vitaminu A a antioxidantů. Krávy, které konzumují hodně čerstvé trávy a jetele, dávají mléko s obsahem vitaminu E průměrně o 50 % vyšším a beta karotenu o 75 % vyšším než je obsah těchto látek v běžném mléce (z beta karotenu vyrábí naše tělo vitamin A). Obsah antioxidantů luteinu a zeaxanthinu je dva- až třikrát vyšší.

Zdroj: bionebio

Bio mléko s názvem Alpské pochází z německých Alp, na jejichž svazích krávy spásají vybrané bylinky a čerstvou trávu. Toto mléko a některé výrobky z něj nese označení demeter.

Demeter

je značka produktů biodynamického zemědělství. Užití této značky je podmíněno velmi přísnými kontrolami a smluvními podmínkami. Biodynamické zemědělství dodržuje veškeré požadavky ekologického zemědělství a výrobky nesoucí demeter certifikát jsou zároveň bio certifikované.

Holistický, celostní přístup, který společnost Demeter prosazuje, dalece překračuje zákonné předpisy pro praxi ekologického zemědělství. Nejenže tento přístup jednoznačně vylučuje užívání syntetických hnojiv a chemické ochrany rostlin, či zakazuje užití umělých přídatných látek při zpracování, ale vyžaduje také specifická opatření na posílení živých procesů v půdě a v potravinách.

Pěstitelé a zpracovatelé sdružení v organizaci Demeter také aktivně přispívají k utváření budoucnosti, ve které stojí za to žít, vytvářejí rozmanitou a zdravou stravu.

zdroj: biospotřebitel

 

Biopotravina

Biopotravina-1je potravina vyrobená ze surovin pocházejících z ekologického zemědělství za podmínek uvedených v Nařízení Rady 2092/91 ES a v zákoně č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství, na kterou bylo vydáno osvědčení o původu biopotraviny.

Bioprodukt

bioJe surovina rostlinného nebo živočišného původu získaná v ekologickém zemědělství a určená k výrobě biopotravin, krmiv, osiva a sadby a dalších ekologických výrobků, na níž bylo vydáno osvědčení o původu bioproduktu.

Bodlákový olej

Bodlákový olej

Světlice barvířská obsahuje velké množství kyseliny linolové – až 80%. Čistě přírodní výrobek se připravuje metodou takzvaného prvního lisování za studena. Své znamenité vlastnosti si uchová zejména bez tepelné úpravy, a proto se ideálně hodí do nejrůznějších salátů či studených pokrmů, má jemnou, lehce oříškovou příchuť. Jedná se o jeden z nejlepších jedlých olejů, vyniká vysokým obsahem vícenásobně nenasycených mastných kyselin. Olej je tekutější než jiné oleje, nedráždí trávicí trakt a je lehce stravitelný, avšak tepelná úprava ruší jeho blahodárné účinky. Jedna lžička čistého oleje denně nalačno prospěje vašemu zdraví, neboť sníží hladinu cholesterolu v krvi, preventivně působí proti tvorbě krevních sraženin a ateroskleróze, odlehčuje při zácpě, při vysokém krevním tlaku a cukrovce, podporuje činnost jater, žlučníku a slinivky v kombinaci s artyčoky, významně prospívá

nehtům a vlasům.

 

Bulgur

Bulgur_2Bulgur je částečně naklíčená, usušená a hrubě pomletá pšenice. Má lehce ořechovou chuť a je lehce stravitelný. Proto je vhodný i pro děti, lze ho použít podobně jako rýži na přílohy, či na přípravu tzv. tabbouleh – arabských zeleninových směsí.

 

Červená čočka

Červená čočkaLoupaná červená čočka je nejlépe stravitelný druh luštěniny, nenadýmá a je tedy vhodná zejména pro děti a kojící maminky. Čočka obecně je zásobárnou bílkovin, B vitamínů, fosforu, lecitinu, hořčíku a vápníku, obsahuje i hodně železa. Upravuje se podobně jako klasická čočka, je však mnohem rychleji uvařená, při vaření se lehce rozpadá. Hodí se proto spíše do polévek, pomazánek, karbanátků či směsí se zeleninou.

DulseMořská řasa ze Severního Atlantiku s vysokým obsahem železa a jódu. Dulse je bohatým zdrojem rostlinného proteinu, vlákniny, enzymů, draslíku a hořčíku, vitamínu A a B vitamínů, má nízký obsah sodíku. Dulse má specifickou chuť, typickou rudou barvu a příjemně měkkou strukturu, díky které se skvěle hodí ke konzumaci bez tepelné úpravy. Přidáváme ji do salátů, sendvičů nebo polévek.

 

Dýňový olej

dynova-seminkaZískává se lisováním za studena z dýňových semen a je velmi bohatým zdrojem přírodního zinku. Chuťově je vynikající, barvy tmavě zeleno-hnědé. Přidává se do hotových pokrmů, v žádném případě ne na vaření, čímž bychom ničili jeho blahodárné účinky. Preventivně působí proti chorobám prostaty, dobře dělá poškozeným a padajícím vlasům ve formě zábalů, vyživuje nehtová lůžka a ozdravuje tak slabé a poničené nehty. Dýňová semínka přidáváme do pečiva, chleba, polévek nebo je jíme jen tak. Dýňová semínka jsou obsažena v dýňovém gomasiu.

 

Fair-trade

Fair Trade_3Spravedlivý obchod – je obchodní partnerství, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Toho se snaží docílit především poskytováním „férových“ obchodních podmínek pro zapojené výrobce, důrazem na dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí a zvyšováním informovanosti spotřebitelů o situaci malých zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích.

Fair Trade tak poskytuje konkrétním lidem v rozvojových zemích šanci vymanit se z bludného kruhu bídy vlastními silami a žít důstojný život.

Fair Trade současně dává nám, spotřebitelům, jedinečnou možnost snadno a účinně podpořit jiný ekonomický model, dát hlas jinému způsobu obchodování a výroby a v neposlední řadě získat velmi kvalitní výrobky za odpovídající cenu.

Výrobky Spravedlivého obchodu poznáte mimo jiné podle výše uvedené značky na obalech.

 

Falafel

FalafelJedná se o jídlo pocházející z arabského středomoří, jehož hlavní surovinou je cizrna. Ta se uvaří, rozmixuje, přidá se olej a sezamová pasta tahini, česnek, cibule, koriandr, sůl a kmín. Z těsta se tvoří kuličky, které se smaží v oleji. Na trhu existuje i sušená směs na přípravu falafelu, která značně zkracuje dobu přípravy.

 

Galgán

GalgánGalgán se používá buď jako samostatné koření, nebo se přidává do různých kořenících směsí. Zázvoru se nápadně podobá nejen vzhledem, ale i chutí a vůní, je však jemnější a v chuti překvapí příjemným citrusovým nádechem. Své uplatnění nachází galgán podobně jako zázvor v asijské kuchyni ke kořenění mas, polévek či zeleninových směsí. Galgán je hodnocen především jako vynikající prostředek usnadňující trávení, což oceníme zvláště u tučnějších a těžších jídel. Působí příznivě na zvýšení tvorby žaludečních šťáv a žluče, při chronických zánětech střev i proti nadýmání a průjmu. Galgán omezuje krevní srážlivost a roztahuje cévy, tím zlepšuje krevní oběh a napomáhá lepšímu okysličení srdce. Pomáhá při srdečních bolestech, angině pectoris a srdeční nedostatečnosti, a to bez negativních vedlejších účinků. Galgán má též antibakteriální, dezinfekční a mírně protizánětlivé účinky. Jeho užívání není vhodné v těhotenství.

 

Goji (godži) - neboli kustovnice čínská

GojiPlody trnitého keře, který nejčastěji roste v Himálajích. Chuť tohoto červeného plodu můžeme přirovnat k chuti brusinek s jablky a šípkem.

Goji obsahují aminokyseliny, stopové prvky-např. zinek,železo, měď, vápník, selen, fosfor nebo germanium. Navíc jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů ze všech známých rostlin na zemi. Dále obsahují velké množství vitamínu C, také vitamíny B1, B12, B6 a E, ale i batasitosterol, který se používá při léčbě potíží s prostatou nebo při zvýšené hladině cholesterolu.

Abychom byli ve výčtu předností Goji kompletní, dodáme, že chrání buňky před volnými radikály, zlepšují činnost střev, zmírňují bolesti hlavy, působí dobře při nervozitě, menstruačním cyklu, impotenci, posilují imunitní systém, posilují játra a ledviny, snižují krevní tlak, využívá se při léčbě lupénky, zlepšují paměť, dokonce se plodům kustovnice připisují i afrodiziakální účinky.

Goji podporují dlouhověkost a po vizuální stránce k tomu přidávají téměř věčné mládí, protože zpomalují stárnutí kůže. Plody kustovnice jsou sušeny výhradně přírodní cestou, neboť právě na sušení hodně záleží. Jakékoli další úpravy a umělé dosoušení by je připravily o značnou část léčivých účinků.

Goji můžete jíst jen tak samotné, přidat je do jogurtu, zamíchat do musli, rozmixovat v ovocném koktejlu, případně z nich uvařit čaj. Je dobré nechat sáček otevřený, aby plody vstřebaly vlhkost ze vzduchu a staly se tak ještě chutnější. Hrstičku Goji denně a mělo by vám být lépe po všech stránkách!

 

Gomasio

GomasioOchucovadlo používané hodně v makrobiotice, jedná se o směs zejména sezamového semínka a mořské soli. V různých obměnách jsou do gomasia přidávány mořské řasy, lněné semínko, existuje i ryze české Dýňové gomasio, které obsahuje pražené dýňové semínko a mořskou sůl. Používáním gomasia do polévek, na zeleninu, při pečení masa, do luštěnin a obilovin obohatíte svůj pokrm o vápník, minerály, železo. Gomasio je alkalizující činitel v organismu, posiluje obranyschopnost a podporuje trávení.

Homogenizace je úprava mléka, při níž se mléko za vysokého tlaku a vyšší teploty protlačuje úzkou štěrbinkou homogenizační hlavy, přičemž se rozbijí tukové kuličky, které se pak lépe spojí s ostatní tekutinou. Mléko má pak delší trvanlivost a bělejší barvu a smetana se neusazuje v hrdle láhve.

 

Chlorella

ChlorellaSladkovodní zelená řasa vyniká svými detoxikačními schopnostmi, zlepšuje trávení a vyrovnává pH těla. Chlorella patří mezi nejstarší organismy, které jsou schopny fotosyntézy.

Odvádí z těla těžké kovy, podporuje tvorbu červených krvinek, obsahuje bílkoviny, řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků, z nichž nejvýznamnější jsou železo, jód, zinek, kobalt, betakaroten a vitamín B12.

Chlorella se užívá na podporu imunity, při vysokém krevním tlaku, k detoxikaci organismu, a při zvýšené únavě. Na trhu je možno koupit Chlorellu v bio kvalitě ve formě tablet.

 

Kamut

KamutKamut je ochranná známka prapůvodního druhu pšenice, která zaručuje zachování vysokých kvalit. Kamut je pěstován pouze v bio kvalitě a nikdy nebyl křížený nebo geneticky modifikovaný. Je oblíben pro svou přirozenou sladkost, univerzálnost v použití, výborné nutriční složení a nezaměnitelnou strukturu. Kamut má ve srovnání s moderní pšenicí vyšší obsah minerálů, zejména selenu, zinku a hořčíku. Kamut můžete vyzkoušet jako mouku, vyrábějí se pufované chlebíčky, sušenky a vynikající je kamutový kuskus.

 

Karob

Karob-3Karobový prášek se získává z plodů (lusků) stromu rohovníku, které se po usušení a upražení rozemelou a vzniká zdravější alternativa kakaa, která je velmi vhodná zejména pro atopiky a alergiky.

Karob obsahuje minerály, bílkoviny, stopové prvky a naopak neobsahuje stimulanty. Jeho použití je stejné jako u kakaa, tedy jako nápoj, do sladkého pečiva, vyrábějí se z něj karobové pomazánky, „čokolády“, polevy, sušenky atd.

  

Kombu

KombuMořská řasa Kombu pochází ze severních moří a tvoří ji tuhé zelené listy dlouhé několik metrů.

Obsahuje vápník, niacin, vitamín A a bílkoviny, příznivě ovlivňuje metabolismus, snižuje hladinu cholesterolu a chrání tělo před vstřebáváním těžkých kovů. Před konzumací je třeba Kombu namočit nejméně na 30 min. do vody (ideálně přes noc) a poté vařit. Zejména jsou vhodné luštěniny a obiloviny, neboť takto organismus nejlépe vstřebá všechny výživné látky.

 

Kuskus

Kuskus2Kuskus je tradiční marocké lidové jídlo. Vzniká nejčastěji spařením a formováním obilné krupice do maličkých kuliček, které jsou následně vysoušeny. Je použitelný jako ostatní obiloviny nebo rýže, velkou předností je jeho bleskurychlá příprava. Většinou stačí kuskus jen zalít horkou vodou a nechat pár minut stát. Lze z něj připravit tradiční jídlo „Tabouleh“, což je lahodný pokrm z kuskusu, citrónu, okurky, cibulky, rajčat, petrželky, olivového oleje, římského kmínu a soli.

 

Kuzu

KuzuŠkrob z kořene japonského keře, který je velice ceněn pro své blahodárné účinky na zdraví. Reguluje zažívání, zklidňuje záněty, zvyšuje vitalitu a posiluje organismus. Používá se k zahušťování nebo do pudinků, je velice lehce stravitelný.

 

Mladý ječmen

Mladý ječmenMladý ječmen je druh zelené trávy, a je považován z výživového hlediska ze všech zelených trav za nejhodnotnější.

Obsahuje 18 aminokyselin z 20 včetně 8 esenciálních, tedy těch jež si tělo neumí vyrobit samo. Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, ze kterých je tvořena každá buňka lidského organismu a jsou tak nepostradatelné pro buněčnou tvorbu, regeneraci a celkově pro zachování veškerých životních funkcí organismu.

Mladý ječmen obsahuje řadu aktivních enzymů, které jsou základním katalyzátorem téměř všech chemických procesů probíhajících v našem těle. Dále obsahuje široké spektrum vitamínů a minerálů a dalších hodnotných látek. Mezi nejdůležitějšími patří vysoký obsah betakarotenu, vitamínů skupiny B, vitamínu C, draslíku, kalcia, hořčíku, železa, mědi, manganu, fosforu a zinku. Obsahem chlorofylu stimuluje růst tkání a tvorbu červených krvinek. Mladý ječmen vyrovnává pH v těle a má atioxidační účinky.

Prodává se ve formě prášku, který se míchá s vodou, zeleninovou nebo ovocnou šťávou.

 

Mungo

MungoFazole mungo má zelenou barvu a je menší nežli jiné známé fazole.

Mungo je velmi vhodné k nakličování, po 12 hodinách namáčení ve vodě fazole umístěte na ploché sítko a přikryjte vlhkou gázou. 2x denně proplachujte po dobu 3-6 dnů, dokud nejsou klíčky dlouhé asi 2 cm.

 

Nori

Nori2Mořská řasa známá milovníkům japonské speciality sushi. V obchodech ji naleznete v podobě vloček nebo plátků.

Nori obsahuje bílkoviny, vitamin A, B, B12, železo a tuky používané při prevenci proti arterioskleróze.

 

Obilné sirupy

psenicny_sirupJedná se o zdravější alternativu k řepnému cukru. Bio sirupy se vyrábějí za pomoci tlaku a teploty a existuje jich více druhů, např. rýžový, špaldový, kukuřičný, pšeničný, kamutový, datlový, kukuřično-ječný, ječný se sladem, fruktózový a agávový. Použití obilných sirupů je možné všude tam, kde je třeba přidat cukr – je však nutné z receptu odebrat trochu tekutiny.

 

Panenský kokosový olej

kokosovy_olejJako potravina má lahodnou chuť a vůni. Pomáhá eliminovat kvasinky, bakterie i viry, velmi snadno se tráví neobsahuje cholesterol, pomáhá při hypoglykemii, má vysokou tepelnou stabilitu.

Obsahuje asi 45% mastné kyseliny laurové, zbytek tvoří hlavně kyseliny kaprová, kaprylová a myristová. Všechny mají schopnost narušit lipidové membrány kvasinek, bakterií i virů. Fungují tedy jako přírodní antibiotika. Rozpouští se při teplotě nad 25°C. Vhodný také na smažení a pečení (nezahřívat nad 180°C). V péči o tělo má nádhernou jemnou vůni, je to nejlepší olej na masáže, zvláčňuje a chrání pokožku, je skvělý po opalování a po holení.

 

Quinoa

Quinoa2Rostlina Merlík chilský, jejíž semena se podobají prosu, se ve významném množství pěstují v Peru a Bolívii. Quinoa je lehce stravitelná a neobsahuje lepek. Má zvýšený obsah esenciálních aminokyselin, čímž se podobá sóje. Díky této vlastnosti a vyváženému poměru látek ji lze doporučit kojencům, malým dětem, alergikům i lidem trpícím celiakií. Je zdrojem vitamínu A, B2 a E, vápníku, železa, mědi a zinku. Vzhledem k vysokému obsahu hořčíku a železa působí preventivně proti chudokrevnosti. V kuchyni se quinoa připravuje podobně jako kuskus. Kombinujeme ji s různými druhy zeleniny, používáme jako přílohu, do salátů, nebo na sladko s medem, ořechy, ovocem či jogurtem.

 

Shiitaké

Shiitaké2Houževnatec jedlý je v Japonsku považován za houbu dlouhověkosti. Látky v něm obsažené podporují imunitní systém a brání bakteriím a virům v rozmnožování.

Při pravidelném používání snižuje hladinu cholesterolu a vysoký tlak. Obsahem vitamínů skupiny B je vhodný zejména pro vegetariány. Shiitaké je možno zakoupit buď čerstvou nebo sušenou v bio kvalitě.

Shoyu

ShoyuTradiční japonský výrobek k dochucování pokrmů. Tato sójová omáčka se vyrábí ze sójových bobů, pšenice a fermentačního činidla. Při výrobě se ponechává přírodnímu kvašení jeho přirozený průběh. Shoyu zraje dlouhé měsíce působením mikroorganismů. Má výraznou chuť, používá se při vaření, k dochucování hotových jídel – polévek, omáček, salátů, zeleniny, luštěnin.

Špalda

ŠpaldaPšenice špalda je nešlechtěná starodávná odrůda pšenice, pocházející z Blízkého Východu.

Je nutričně cennou obilovinou s jemně oříškovou chutí, v porovnání s klasickým druhem pšenice má vyšší obsah bílkovin, je velmi dobře stravitelná, má pozitivní účinky na imunitní systém a léčbu některých alergií. Špalda je vynikajícím zdrojem vitamínů skupiny B (zejména thiaminu, riboflavinu a niacinu), které jsou důležité pro uvolňování energie z potravy. Špalda má všestranné použití. Na trhu ji najdete jako bílou a celozrnnou mouku, krupici, vločky, špaldová zrna, kernotto (kroupy), celozrnné těstoviny, tyčinky, chlebíčky, pufované zrno (pukance), sušenky, ale i špaldové kafe, smetanu a špaldový nápoj.

Spirulina

spirunaSladkovodní řasa velmi náročná na čistotu životního prostředí. Žije v silně alkalických vodách a na horkém slunci např. v Africe. Řasa je bohatá na bílkoviny, betakaroten, železo, jód, draslík, vitamín B12 a širokou škálu dalších vitamínů a minerálů.

Spirulina pomáhá je vhodná pro fyzicky aktivní lidi, přispívá ke snižování cholesterolu, pomáhá odvádět z těla toxiny, dále v boji s nadváhou, neboť obsahuje aminokyselinu, která svým působením na chuťové centrum v mozku snižuje chuť k jídlu. Prospěšné je její užívání při zvýšené funkci štítné žlázy. Spirulina se prodává ve formě tablet, nejlépe v bio kvalitě.

Tamari

TamariSójová omáčka vyrobená ze sójových bobů a mořské soli. Kvasí mnoho měsíců v dřevěných kádích a jedná se o tradiční plnohodnotný produkt při výrobě Miso.

Jelikož výtěžnost při výrobě Tamari je mnohem nižší než u Shoyu, je i cena Tamari vyšší. Používá se při přípravě polévek, salátů, zeleniny, k dochucování pokrmů. Tamari obsahuje vysoce kvalitní aminokyseliny a mikroorganismy důležité pro dobré trávení.