Bioobědy z krabičky

Stále jsme čekali, že se něco ve školní jídelně synova gymnázia změní…. Je ve 2. ročníku a je to čím dál horší. Proto se rozhodl, že párky, fazole z konzervy a UHO jíst nebude, a tak vznikají BIOOBĚDY Z KRABIČKY.

Obědy, které si může potomek vzít s sebou z domova a z krabičky sníst. Teprve začínáme, a tak žádám vás, kdo máte už zkušenosti, vytvářejte spolu se mnou toto album. Přidejte se se svými fotografiemi a recepty buď zde nebo na facebooku. Jistě pomohou i ostatním, kteří řeší stejný problém.

Pochopitelně oběd není jediné jídlo, které syn doma jí, a tak co se nepovede dodržet u oběda, dohoníme večeří či snídaní.  Tak mě prosím nechytejte za slovo ;)

Jak se v receptech vyznáte? Já doufám, že snadno :-) Ale přeci jen je třeba říci na začátek pár pravidel, podle kterých jsem postupovala:

  • recept je vždy koncipován pro jednoho strávníka. Konkrétně mého čerstvě plnoletého syna, štíhlého a velmi hladového :)
  • pro menší a malé děti dělte dvěma až třema
  • pokud je v receptu rozpis na větší množství (např. z důvodu vyšší pracnosti), je to uvedeno přímo v textu
  • všechny suroviny, které používám, jsou pouze v bio kvalitě, protože tak je to u nás nastavené. Výjimku tvoří takové vychytávky jako třeba ume ocet. Zároveň jsem přesvědčena, že pouze s bio surovinami docílíte tak vynikající chuti, jako já ;)
  • samozřejmě nepoužívám polotovary – výjimku tvoří tortilly, na něž jsem dosud nezískala takový recept, aby byly poživatelné i druhý den
  • snažila jsem se pokaždé o vyvážený poměr všech živin – ne snad, že bych pobíhala po kuchyni s kalkulačkou a tabulkami, ale mám v hlavě uloženo spoustu informací, takže si stačilo dát 1 + 1 dohromady. Snad mi to vyšlo…
  • velký důraz kladu na příjem omega 3 mastných kyselin
  • a opravdu ten největší důraz kladu na radost a lásku, s jakou každý den biooběd z krabičky připravuji. Bez toho by to totiž nefungovalo – bio nebio, omega3 neomega3 :)

 

Muffiny s brynzou a kysaným zelím

Muffiny s brynzou a kysaným zelím (12 ks)

100 g jáhel + 250 ml vody

100 g brynzy (bio ovčí brynza z Pěnčína)

150 g kysaného zelí

1 vejce

50 ml oleje

10 lžic kukuřičné krupice

3 lžíce špaldové hladké mouky

1 lžíce čerstvého tymiánu

½  lžičky soli

1 kypřící prášek bez fosfátů

300 ml vody

 

N

ejprve si uvařte jáhly: na sítku je propláchněte vroucí vodou, dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte na mírném ohni pod pokličkou do měkka. Jáhly musí zůstat sypké.

Zelí lehce vymačkejte a překrájejte na drobné kousky. Dejte do mísy, rozdrobte do ní brynzu, přidejte tymián, sůl, olej, vejce a promíchejte.  Dále přidejte prochladlé jáhly, promíchejte, pokračujte s krupicí a na konec přijde mouka, ve které jste rozmíchali kypřící prášek.

Pečte ve formičkách na muffiny na 200 stupňů asi půl hodiny.

Rizoto z jáhel a quinoi

Rizoto z jáhel a quinoi

1 hrst vařených jáhel

1 hrst vařené červené quinoi

1 lžíce medvědího pesta

2  lžíce opražených dýňových semínek

1 lžíce strouhaného parmezánu

1 lžička olivového oleje

1 lžička lněného oleje

10 cm cukety

2 lžíce naklíčené čočky

6 cherry rajčátek

 

Nejprve si připravte pesto: v hmoždíři nebo v nožovém mixéru spojte dohromady dýňová semínka, medvědí pesto, parmezán a olej.

Kolečka cukety opečte nasucho na pánvi nebo v troubě, můžete lehce potřít olejem a osolit. Osobně nedávám žádné koření, protože cuketa za prvé opečením získá vlastní jemnou chuť a za druhé bude ochucena v salátu pestem.

Všechny přísady smíchejte dohromady, část cuket si odložte na ozdobení, totéž rajčata – viz fotka.

 

Quinoa sushi

Quinoa sushi

1/2 hrnku (250 ml) quinoi červené a bílé

1 hrnek vody

2 plátky řasy Nori sushi

1 lžíce sladkého rýžového octa

1/4 salátové okurky

1 mrkev

4 listy medvědího česneku

1 lžíce černého sezamu

wasabi prášek od Sunfoodu

shoyu

Q

uinou propláchněte v cedníku vroucí vodou, dejte do hrnce a vařte asi 15 minut. Odstavte a pod pokličkou nechte dojít dalších 5 minut. Nechte vychladnout do pokojové teploty.

Do vychladlé quinoi vmíchejte rýžový ocet. Rozprostřete ji na řasu Nori , natřete na ni proužek wasabi (prášek se míchá s vodou), naplňte okurkou, vařenou mrkví nebo jinou zeleninou a zaviňte. Podávejte se sójovou omáčkou Shoyu.

 

Salát z bulguru a pohanky s kešu dipem

Salát z bulguru a pohanky s kešu dipem

  • Salát

1 hrst pohanky kroupy

1 hrst velkozrnného bulguru

1/2 malé cukety

10 cm kus pórku

6 cherry rajčat

1/2 lžičky bazalky

1 stroužek česneku

1 lžička lněného oleje

  • Kešu dip

50 g nepražených kešu

3 cherry rajčata

sůl

B

ulgur a pohanku dejte do hrnce, zalijte vodou asi 2 cm nad ně, přidejte trošku soli a přiveďte k varu, po 10 minutách odstavte, a nechte 5 minut pod pokličkou dojít.

Na pánvi si rozehřejte trošku olivového oleje a orestujte na něm cuketu nakrájenou na čtvrtkolečka, pórek na silnější kolečka, zasypte bazalkou a ke konci přidejte prolisovaný česnek.

Kešu si namočte do vody klidně ráno, než půjdete do práce. Do doby, než budete připravovat svůj biooběd, budou kešu krásně živé, nasáté a půjdou hladce mixovat. Slijte z ořechů vodu, vhoďte do nožového mixéru a spolu s rajčaty, kterým jste odstranili semínka, rozmixujte do hladkého krému.

Jsou-li veškeré součásti budoucího salátu chladné, promíchejte je dohromady – tedy zeleninu a bulgur s pohankou. Přidejte lžičku lněného oleje (omega3).

Salát přendejte do krabičky, uprostřed si vytvořte důlek – prostor pro uložení kešu dipu. Proč takhle? Za prvé to hezky vypadá a biooběd z krabičky se bude jíst i očima a za druhé se takhle salát do druhého dne nerozmáčí.

Nezapomeňte na cherry rajčata a ozdobte jím povrch salátu.